Jednorázové plenky jsou neodmyslitelnou součástí života mnoha rodičů, ale jejich ekologická stopa je alarmující. Každé dítě dokáže spotřebovat během svého plenkového období průměrně 6000 až 8000 jednorázových plenek, které skončí na skládkách nebo ve spalovně.
Je stále více uvědomělých rodičů, kterým není jedno, kolik odpadu vyprodukují, než se dostane jejich dítě z plenek a hledají ekologičtější varianty. Jsou ochotni dokonce připlatit si za dražší „EKO“ plenky s označením BIODEGRADABLE.
Jsou tyto plenky však reálným odlehčením pro životní prostředí, nebo je to jen další marketingový tah pro spotřebitele?
Zavádějící označování
Výrobci EKO plenek na 1 použití často tvrdí, že jejich pleny jsou "ekologické", protože obsahují biologicky odbouratelné nebo recyklovatelné části.
Tento argument ignoruje fakt, že jen malé procento materiálu z plenky je recyklovatelné a biologická rozložitelnost je možná jen ve speciálních podmínkách. V kompostovacích zařízeních, kterých je ve světě jen velmi málo (Vancouver: Earth´s General Store, Kalifornie: EarthBaby), v Evropě jen jedna v Itálii Spol. FATER, Treviso), která získává z použitých dětských plenek suroviny pro výrobu barviv a lepidel !
Procento druhotně zpracovaných plenek je mizivé a celkový náklad na rozklad enormně vysoký.
Zákazník má dojem, že že zakoupením dražších plenek neznečišťuje životní prostředí, což není pravda. Tyto plenky, klasifikované jako infekční odpad, končí stejně jako běžné jednorázové plenky v komunálním odpadu a následně na skládce nebo ve spalovně. Vytváří stejné množství odpadu a navíc jsou dražší pro spotřebitele.
Spotřeba zdrojů při výrobě EKO plenek
Výroba běžných jednorázových plenek je energeticky náročná a spotřebovává velké množství vody, dřeva a ropy. Na jedno dítě se na výrobu plenek použije až 200kg ropy a 4,5 stromu. Tato spotřeba surovin přispívá k odlesňování a vyčerpávání neobnovitelných zdrojů.
Jsou navrženy tak, aby byly maximálně absorpční, pohodlné a levné pro výrobu, což často znamená použití levných syntetických materiálů. Jejich složení zahrnuje PLASTY: polyethylenu (PE) nebo polypropylenu (PP). Dále CELULÓZOVÁ VLÁKNA (bělené chemicky), smíchané s superabsorpčními polymery (SAP), například sodný polyakrylát. Tyto gely dokážou absorbovat velké množství tekutiny. Jejich součástí jsou bělidla, parfémy a antibakteriální látky a lepidla pro spojování vrstev pleny.
„Ekologické“ jednorázové plenky se snaží nahradit část syntetických materiálů biologicky rozložitelnými látkami, ale stále obsahují plasty. Jejich složení zahrnuje BIOPLASTY (např. PLA nebo jiné polymery z kukuřice, cukrové třtiny). CERTIFIKOVANÁ CELULÓZA pocházející z lesů s certifikací FSC (Forest Stewardship Council) se zpracovávají bez chloru (metodou TCF nebo ECF).
Mají částečně biologicky rozložitelné absorpční jádro: Absorpční polymery jsou nahrazeny menším množstvím SAP nebo jejich kombinací s přírodními materiály: bavlnou nebo bambusem. Ekologické pleny jsou vyráběny bez přidaných bělidel, parfémů či latexu. Balení bývá vyrobeno z recyklovaných nebo biologicky rozložitelných materiálů.
Běžné jednorázové pleny obsahují více chemických materiálů, ekologičtější varianty jsou částečně nahrazeny přírodními materiály. V obou případech je jejich výroba nákladná na přírodní zdroje, energii a další uhlíkovou stopu tvoří jejich převoz z továren do obchodů, následně zatěžují svým objemem a hmotností odpadní služby a končí rovněž na skládkách nebo ve spalovnách.
Dopad na cenu odpadních služeb
"EKO" jednorázové plenky tvoří stejný odpad, jako běžné plenky. Vezmeme-li si, že jedno dítě vyprodukuje do 3 let přibližně 2 tuny tohoto odpadu a v Česku se narodí cca 85.000 dětí ročně, do tří let vzniká 170.000 tun odpadu z produktů na jedno použití, který končí ve spalovně, nebo na skládkách.
Život pleny po
Plenky se skládají z plastů (polypropylen, polyethylen), absorpčních gelů a celulózy. Kvůli tomuto složení je doba jejich rozpadu 300-500 let. Na skládkách, kde je omezen přístup vzduchu a světla, může tento proces trvat ještě déle. Během rozkladu se z plenek uvolňují mikroplasty, které se dostávají do půdy, vody a nakonec do potravního řetězce. Svým rozkladem produkují toxické plyny, které se dostávají do ovzduší.
Přestože ekologické pleny představují zlepšení z hlediska složení oproti běžným plenám, stále mají významná ekologická omezení a tvoří stejné množství odpadu jako ty běžné.
Látkové pleny: Skutečně ekologická a udržitelná alternativa
Na rozdíl od greenwashingu spojeného s recyklovatelnými jednorázovými plenkami, látkové plenky představují opakovatelnou použitelnost, která minimalizuje odpad, menší spotřebu surovin a energie a reálnou udržitelnost – jedna moderní látková plenka může být použita opakovaně až 200krát.
Moderní látkové plenky, vyrobené z přírodních materiálů, jako je bavlna, bambus nebo konopí, jsou opakovaně použitelné a při správné péči vydrží na 2-3 děti. Jejich používání je jednoduché a výrazně přispívá ke snížení množství odpadu na skládkách a minimalizuje dopad na životní prostředí.
I když jejich praní vyžaduje vodu a energii, ekologická stopa je výrazně menší v porovnání s jednorázovými plenkami. Kromě ekologického přínosu jsou látkové pleny přibližně 5x levnější, i s ohledem na spotřebu vody a energie.
Zatímco jednorázové plenky mohou stát dnes desetitisíce korun během celého plenkového období, látkové plenky představují jednorázovou investici, která se rychle vrátí.
Látkové plenky jsou šetrné k citlivé pokožce dítěte, neobsahují chemické látky, které se nacházejí v jednorázových plenkách, jako jsou bělidla nebo absorbční gely. To snižuje riziko podráždění pokožky a alergických reakcí. Po celou dobu nošení jsou prodyšné a dovolí pokožce dýchat. Šetří tak zároveň peníze na koupi drahých krémů a přípravků na opruzeniny a podráždění pokožky.
Látkové plenky vytvářejí správný tlak na vývoj kloubů, proto jsou populární a doporučené mnoha uznávanými pediatry a dětskými fizioterapeuty.
Každý krok směrem k zodpovědnému využívání zdrojů má význam, a látkové plenky jsou jednou z možností, jak začít. Jejich používání má výhody pro životní prostředí, zdraví dítěte i rodinný rozpočet, což rozhodně stojí za to.
Závěr
Recyklovatelné jednorázové plenky jsou často jen marketingovým trikem, který odvádí pozornost od skutečně udržitelných řešení. Pokud chceme reálně snížit ekologickou stopu plenkování, je třeba se zaměřit na opakovaně použitelné alternativy a podporovat transparentnost v označování produktů.