Praní a údržba látkových plenek
Praní a údržba moderních látkových plenek je velmi jednoduchá a nenáročná na čas. Při správné údržbě vydrží vkládací plenky až pro 3 děti. Jak se o ně starat si vysvětlíme v tomto praktickém návodu.
1. Začínáme - nejprve všechny plenky spolu vyperte
Přišel Vám domů balíček plenek? PUL kalhotky, vkládačky, případně i tréninkové kalhotky nejprve vyperte.
- Vkládačky a BOOSTRY perte na 60 stupňů (teplota stačí ke zničení bakterií).
- PUL kalhotky (hlavně zipové kvůli životnosti zipu) stačí prát na 30 stupňů, zip vždy do pračky zapněte, nebo perte kalhotky v samostatném pracím pytlíku.
Perte vždy bez aviváže (poškozuje PUL membránu a snižuje savost).
Perte v pracím prostředku bez vysokého obsahu mýdla (max. obsah mýdla do 5%), mýdlo "impregnuje" povrch vkládaček a tím zabraňuje jejich savosti), často používané prací prostředky (Lovela, Ariel, Tierra Verde,..) jsou vhodné.
Savost bambusového froté ve vkládačkách se zvyšuje na 100% po 3-5 praních, je to přirozená vlastnost materiálu. Ještě před samotným šitím froté předpíráme a to kvůli tomu, aby se srazilo a vkládačky si zachovaly tvar.
2. Připravte si samostatnou nádobu nebo prací pytel na odkládání použitých plenek
Vkládačky (vnitřní savé části do PUL kalhotek) uskladňujte v samostatné nádobě / kbelíku s víkem, nebo v pracím pytli. Ještě pred vložením do kbelíku/pytle z nich odstraňte/vyklepejte tuhé části do toalety. Pokud používáte separační ubrousek, ten odstraňte do koše.
Častou otázkou je, zda použité vkládačky v kbelíku nepáchnou. Vkládačky jsou šité z přírodního vlákna bambusu, které má antibakteriální vlastnosti a neprobíhá zde chemická reakce, jako v případě papírové plenky, kde sa moč mení na gel, ktorý jak víme, výrazně páchne již po krátké době. Ve srovnání s použitými jednorázovými plenkami v odpadkovém koši je zápach použitých látkovek minimální. Na jeho neutralizaci můžete do kbelíku kápnout pár kapek esenciálního oleje.
Vrchní PUL kalhotky pereme 1-2x do týdne, nebo jen pokud jsou již silněji znečištěné, jinak je stačí mezi cykly provětrat. Můžete je vyprat s běžným dětským oblečením a stačí na 30 stupňů.
3. Jak často prát použité pleny?
Použité vkládačky/tréninkové kalhotky je ideální prát 2-3x do týdne. Vždy si naplňte přibližně 3/4 bubnu a perte na 60 stupňů. V případě, že jsou vkládačky výrazněji znečištěné (pokud mělo děťátko řidší stolici, nebo průjem), dejte prát s předpírkou a na 90 stupňů (tehdy perte vždy jen samostatně vkládačky, PUL kalhotky nepotřebují tak vysokou teplotu). Předmáčet naše vkládačky před samotným praním není třeba.
Případné žmolky, vznikající po častém praní, na bavlněné (vnější) straně odstraňte odžmolkovačem nebo válečkem. Jejich vznik je přirozenou vlastností materiálu, snadno se odstraňují.
4. Co s hovínkem?
Pokud přebalujete ekologicky miminko od narození, dokud je plně kojeno, nebo jí mléčnou formuli, vkládačky můžete rovnou dát do kbelíku, jejich obsah se ve vodě dobře rozpustí. Zvolte program s předpírkou.
To „klasické“ tuhé hovínko stačí vyklepat do toalety, z vkládaček jde díky separační STAY-DRY vrstvě lehce dolů a vkládačku vložte do kbelíku k ostatním.
Pokud má dítě průjem (např. u antibiotik) a hovínko ani za ten svět nejde z vkládačky dolů, stačí jej jen zhruba stáhnout do toalety (např. proudem vody přímo v toaletě, nebo pomocí toaletního papíru). Tehdy operte vkládačky na vyšší teplotě do 90 stupňů, s předpírkou.
Stolice by se měla odstraňovat do toalety iz jednorázové pleny, chráníme si tak podzemní vody před kontaminací a eliminujeme vznik nebezpečných skleníkových plynů, vznikajících při rozkladu papírové plenky na skládkách, kde ve většině případů končí.
Co když je plenek méně, ale potřebujete už vyprat? (např. při hybridním přebalování)?
Pokud potřebujete vyprat menší množství plenek, vložte je do pračky a vyperte nejprve na krátkém programu (12-15 min., každá pračka má takový krátky program). Tento cyklus zbaví plenky zbývající stolice a moči. Následně můžete po skončení krátkého praní do pračky k plenám přidat ručníky nebo textil, který se pere na vyšší teplotě (60 stupňů) a zapněte delší program na vyšší teplotu (min. 60 stupňů).
Moderní výkonné pračky mají inteligentní dávkování vody a spotřebu energie. Pračka si sama nadávkuje potřebné množství vody a prostředku, aby se plenky opraly co nejúsporněji, i když nezaplní plný buben.
5. Jakými pracími prostředky prát plenky?
Používejte běžný prací prostředek, ale pozor - s nízkym obsahem mýdla (impregnuje povrch a zabraňuje savosti). Nepoužívejte aviváž, která by mohla poškodit nepromokavou membránu PUL kalhotek a snižuje savost vkládaček. K vybělení můžete použít dezinfekční prací prostředek nebo roztok octa s vodou (100ml octa + 900ml vody), nebo žlučové mýdlo.
Vhodné značky pracích prostředků jsou například. Tierra Verde, Lovela, Ariel nebo Natuty (najdete je i v drogerii, nebo na různých eshopech).
6. Sušení látkových plenek
PUL kalhotky sušte na volno, vyvěšené, na radiátoru vždy podložené ručníkem. Vkládačky milují přímé slunce, které je umí i krásně vybělit. Mohou se sušit i v sušičce (program bavlna), nebo volně vyvěšené. Při správné údržbě Vám vydrží vkládačky až na 3 děti.